Počet výsledků: 10

Otevřít filtraci

Vlasový folikul je miniaturní jamka v kůži, ze které vyrůstá vlas (nebo chlup). Vlasové folikuly se řadí mezi tzv. kožní adnexa. Viz také vlasy, folikul.

Vláskové buňky jsou smyslové buňky, které se nacházejí v různých strukturách vnitřního ucha. Podílejí se jak na sluchu, tak na smyslu pro rovnováhu. Vláskové buňky jsou pojmenovány podle tenkých dlouhých („vláskovitých“) výběžků – tzv. stereocilií, které vyčnívají z jejich povrchu. Obrázek: Vláskové buňky v Cortiho orgánu – schematický nákres. (Zdroj: By OpenStax: Anatomy & Physiology, March 11, 2023, CC BY 4.0) Viz také buňka.

Vlasy a chlupy (lat. pili) jsou dlouhá vlákna, která jsou tvořena převážně keratinem (jedním z mnoha typů bílkovin) a vyrůstají z vlasových folikulů v kůži, přesněji řečeno ve škáře. U našich pravěkých předků se podílely na udržování tělesné teploty, dnes mají vlasy spíše estetickou funkci (a tělesného ochlupení se mnohdy naopak zbavujeme). Vlasy i chlupy se řadí mezi tzv. kožní adnexa. Terminologická poznámka: Rozlišení „vlasů“ a „chlupů“ je pro češtinu přirozené a není třeba velké vysvětlování rozdílů mezi nimi. V některých jazycích se však pro vlasy i chlupy používá totéž slovo – například v angličtině (hair) nebo v němčině (Haare). Obrázek: Struktura vlasu – schematický nákres. (Zdroj: By OpenStax: Anatomy & Physiology, March 11, 2023, CC BY 4.0)

Vlastní jaterní tepna (lat. arteria hepatica propria) je krátká tepna, která zásobuje játra, žlučník a část žaludku. Viz také játra, tepny.

Vaječníkové folikuly je jiný název pro ovariální folikuly. Viz také vaječníky, folikul.

Ovariální folikuly neboli vaječníkové folikuly (lat. folliculi ovarici) jsou zhruba kulovité soubory buněk, které se nacházejí ve vaječnících. V ovariálních folikulech probíhá vyzrávání vajíček. Na začátku puberty se v každém vaječníku dospívající dívky nachází přibližně 200 000 až 300 000 ovariálních folikulů v různém stadiu vývoje. Zralý ovariální folikul – tzv. Graafův folikul – vylučuje ženské pohlavní hormony, které ovlivňují fáze menstruačního cyklu. Teoreticky by se z každého ovariálního folikulu mohlo uvolnit zralé vajíčko, ale ve skutečnosti během života ženy dozrají řádově „jen“ stovky vajíček (jedno vajíčko v jednom menstruačním cyklu). Zbylé ovariální folikuly postupně zanikají. Obrázek: Cyklické změny ve vaječníku. 1 = menstruace, 2 = zrající ovariální folikul, 3 = zralý ovariální folikul (Graafův folikul), 4 = ovulace, 5 = žluté tělísko, 6 = zánik žlutého tělíska. (Zdroj: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=801807) Viz také ovariální, folikul.

Graafův folikul (lat. folliculus ovaricus vesiculosus) je zralý ovariální folikul. Je to tekutinou vyplněná dutinka, v jejíž stěně se vytvářejí ženské pohlavní hormony, zvláště pak estrogeny. V jednom místě stěny Graafova folikulu se nachází vyvýšenina obsahující vajíčko. Přibližně v polovině menstruačního cyklu – při ovulaci – Graafův folikul praská a uvolňuje zralé vajíčko, které je následně zachyceno vejcovodem a putuje směrem k děloze. Po uvolnění vajíčka se Graafův folikul mění na žluté tělísko. Obrázek: Cyklické změny ve vaječníku. 1 = menstruace, 2 = zrající ovariální folikul, 3 = zralý ovariální folikul (Graafův folikul), 4 = ovulace, 5 = žluté tělísko, 6 = zánik žlutého tělíska. (Zdroj: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=801807) Viz také folikul.

Folikul (lat. folliculus) doslova znamená „váček“ nebo „míšek“. V souvislosti s lékařstvím má výraz „folikul“ několik významů: vlasový folikul, ovariální folikul, folikul štítné žlázy, lymfatický folikul – struktura lymfatické tkáně. Odvozené přídavné jméno je folikulární. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz folikul.

Folikulární tekutina je tělesná tekutina, která obklopuje vyvíjející se oocyty (nezralá vajíčka) při jejich zrání ve vaječníku. Viz také folikul, ovariální folikuly, tělesná tekutina.

Folikulostimulační hormon neboli FSH (zkratka pochází z anglického názvu follicle-stimulating hormone) je hormon, který vzniká v hypofýze (přesněji řečeno v adenohypofýze) a z ní je také uvolňován do krevního oběhu. FSH – podobně jako luteinizační hormon (LH) – je nezbytný pro vývoj během puberty a správné fungování vaječníků (u žen) a varlat (u mužů). U mužů působí FSH na Sertoliho buňky ve varlatech a stimuluje („povzbuzuje“) tvorbu spermií (spermatogenezi). U žen FSH stimuluje růst vaječníkových folikulů v první polovině menstruačního cyklu – tedy až do okamžiku ovulace, kdy se z vaječníku uvolní zralé vajíčko. Kromě toho FSH zvyšuje produkci estradiolu ve vaječnících. Folikulostimulační hormon se řadí mezi proteinové hormony a gonadotropiny. Viz také folikul, stimulace, hormony.

Zobrazeno 1 až 10 z 10

Počet výsledků